Roussillon wines spread good cheer.

 


Next » 1 of 7
Roussillon wines spread good cheer. France's Roussillon region is south of Languedoc, and north of Spain. A large swath of its southeastern points border the Mediterranean Sea. The Pyrénées mountains separate France and Spain to create Roussillon’s legendary “amphitheater” bordered in the north by the Corbières Hills. During daylight hours, this naturally-occurring formation concentrates near-constant sunshine in Roussillon's grapes. Diurnal shifts guarantee sufficient cooling in the evening and overnight.

Over time, tectonic movements have shuffled Roussillon’s underground beds of sediment to create an eclectic array of terroirs which carry through every Roussillon wine. You will taste the composition of compact limestone, clay, silt, marl, schist and more, mixed among the pebbles and rocks, whirring beneath ripe, sun-drenched fruits. The following wines, available for sale here, demonstrate the region's capacity for distinct minerality across a mosaic of terroirs in various sub-regions. The pack also showcases the expertise of the region's winemakers; each blend is unique. Read on to learn more.

Mentioned in this article

Comments

  • Açılış organizasyonu

    En güzel açılışlarla firmanızın adından söz ettirmek için...
    Ticari hayata en önemli başlangıcı yapmak adına mağaza, firma, iş yeri ve restoran açılışlarınızda her türlü etkinlik, aktivite, sunum ve animasyonlar için açılış kokteyllerinizde hizmet vermek için Gökkuşağı Organizasyon olarak karşınızdayız. Bu aşamada sorunsuz ve mükemmel bir açılış organizasyonu için işinin ehli, deneyimli ve güven veren bir organizasyon firması ile çalışmanız hayati önem taşır. Referansları güçlü, uzman personel ve zengin ekipmanla faaliyet gösteren firmalar İstanbul açılış organizasyonları arasında açık ara öne çıkmaktadır. Biz, bu firmaların arasında en önde gelenlerden biri olarak, davetinizin bütün aşamalarını baştan sona kusursuz ve sorunsuz gerçekleştirecek birikime sahibiz.

    http://www.gokkusagiorganizasyon.com

    Nov 26, 2018 at 4:10 AM


Add a Comment

Search Articles


Best Wine Deals

See More Deals

Snooth Media Network